Ayak Bileği Burkulmalarında Yapılması Gerekenler

07 Eylül 2010, 10:00 Admin

Ayak bileği burkulmaları konusunda bilgiler veren Anadolu Sağlık Ataşehir Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı, Spor Hekimliği Doçenti Dr. Tolga Aydoğ, ayak bileği burkulmalarında dikkat edilmesi gerekenin sorunun doğru şekilde tespit edilmesi gerektiğini belirtti.

Ayak bileği burkulmalarının oluşumundan bahseden Dr. Tolga Aydoğ; “Ayak bileği burkulması, yere düşme sırasında hareketin eklemin normal sınırlarını aşmasına bağlı olarak ayak bileği bağlarının gerilmesi ve yırtılmasına verilen isimdir. Doğası gereği yere düşme sırasında ayağın dış kısmı daha önce, iç kısmı ise daha sonra yere temas eder. Eğer bu hareketin kontrolünde sıkıntı olursa, ayağın içinin yere basışı sağlanamaz ve ayak bileğinin içe doğru dönmesine ve dış tarafta hareketi kontrol eden bağların gerilmesine neden olur. Ayak bileği burkulmalarının yüzde 80’i ayak bileğinin dış kısmında oluşur” dedi.

Ayak bileği burkulmalarının üç derecede sınıflandırıldığını belirten Dr. Tolga Aydoğ; bunları şu şekilde sıraladı:

Ayak bileği bağları zorlanması
Ayak bileği bağlarının kısmi yırtığı
Ayak bileği bağlarının tam yırtığı

Ayak bileği burkulmalarının muayenesinin ayak bileği hareketlerinin kısıtlanması, ayak bileğinde şişme, ayak bileği bağlarının yetersizliğinin/yeterliliğinin muayenesini içerdiğini belirten Anadolu Sağlık Ataşehir Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı, Spor Hekimliği Doçenti Dr. Tolga Aydoğ, “Burada en önemli husus, ayak bileği bağ yaralanması sırasında kemikte kırık olup olmadığına karar verilmesidir. Hastanın durumu röntgenle anlaşılabilir” dedi.

Ayak bileği yaralanmalarının erken tedavisinin diğer yumuşak doku yaralanmalarına benzediğini ifade eden Dr. Tolga Aydoğ, tedavide uygulanması gereken dört ana prensibi şöyle sıraladı:

Dinlenme: Ağrılı hareketleri yapmayacak ama ağrısız hareketlere izin verecek düzeyde istirahat, sporcularda çok nadiren alçı uygulaması gerekir.

Buz uygulama: Her seferinde 20 dakika olmak üzere iki saatte bir, yada saatte bir 10 dakika

Kompresyon: Elastik bandaj veya ayak bileği koruyucusu

Ayağı yukarı kaldırma: Ayağın kalp hizasından yukarıya kaldırılarak yatılması

“Erken dönemde uygulanan bu tedaviler sonrası, kişinin kas kuvvetini ve daha da önemlisi dengesini geri kazandırmak gerekir. Dolayısı ile tedavide bu iki hususa çok önem vermek gerekir” diyen Anadolu Sağlık Ataşehir Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı, Spor Hekimliği Doçenti Dr. Tolga Aydoğ ayrıca “Unutulmaması gereken en önemli konu, tedavinin kişiye özel olarak planlanması gerektiğidir” dedi.

Bu haber 2086 defa okunmuştur.

 

İlk Yardım

Yanığa müdahale nasıl olmalı?

Yanığa müdahale nasıl olmalı? Buz uygulamak, diş macunu ya da yoğurt sürmek, yanıklarda acıyı dindirmek için ilk akla gelenler arasında. Ancak uz...

Ölümlü kazaların Yüzde 25i evde gerçekleşiyor!

Ölümlü kazaların Yüzde 25i evde gerçekleşiyor! Önlenebilir nedenlere bağlı olarak gelişen ve kötü sonuçlanan olaylara kaza diyoruz. Bu kazaların bir kısmı ölümle ...

Bu sitenin içeriği kullanıcıyı bilgilendirmeye yöneliktir. Hiçbir zaman doktor muayene veya tedavisinin yerini alamaz.
RSS Kaynağı | Yazarlık Başvurusu

Genel Uygulama: OZAVSAROGLU